23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Шангај во нов масовен тест на населението за коронавирус

НАЈЧИТАНО

Југозападниот округ Шангај Минханг ќе се затвори во сабота и ќе спроведе масовно тестирање за новиот коронавирус. Минатата недела во Шангај беа објавени некои мерки за штедење против коронавирусот, но затворањето никогаш не беше целосно укинато.

Во Шангај, градските власти ќе го затворат југозападниот кварт Минханг со 2,7 милиони жители во сабота за да спроведат масовно тестирање за новиот коронавирус, соопштија властите денеска на социјалните мрежи. Тие додадоа дека затворањето ќе биде укината откако ќе се соберат примероците, но не прецизираа точен датум.

Градските власти во соопштението исто така не прецизираа какви мерки ќе се воведат во случај на позитивни тестови. Шангај денеска пријави девет нови локални инфекции, но ниту еден не беше во Минханг, објави француската новинска агенција АФП.

Градските власти ги демантираат гласините дека постепено повторно ќе ги затвораат преостанатите делови од градот. Тие најавија дека се издадени наредби за затворање во поединечни области, но градот во целина постепено се враќа на нормално производство и живот.

Шангај минатата недела објави некои мерки за штедење против новиот коронавирус кои беа воведени пред два месеци поради брзиот пораст на инфекциите во градот. Сепак, затворањето никогаш не беше целосно укинато. Заедниците кои се сметаа за високоризични сè уште беа предмет на строги ограничувања за движење.

Кина продолжи со стратегија на нулта толеранција за ковид-19, што доведе до големи затворања на јавниот живот во поголемите градови во последните месеци, спротивно на актуелните трендови во светот кој во голема мера се враќа во нормалниот живот, а жителите беа изложени на масовно тестирање.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО