24.9 C
Ohrid
Friday, August 19, 2022

Шакира дефинитивно ќе мора да оди на суд поради затајување данок

НАЈЧИТАНО

Не стивнува драмата околу можното апсење на познатата колумбиска пејачка Шакира.

Шпанското обвинителство и се закани на Шакира со осум години затвор поради неплаќање данок.

Како што беше претходно напишано, таа во периодот од 2012 до 2014 година должела 15 милиони долари, а се бараат дополнителни 24 милиони казни. Таа ги одби спогодбите со коментар дека ги подмирила сите обврски, а невиноста ќе треба да ја докаже на суд. Се уште не е познат точниот датум на судењето.

Шакира сигурно верува во својата невиност и ќе го остави случајот на законот“, потенцираа од компанијата пред пејачката, „Llorente y Cuenca“, која се занимава со односи со јавноста.

И нивниот претставник истакна дека се работи за неоснован случај.

„Шакира секогаш соработувала и го почитувала законот. Нејзиното однесување како поединец и како даночен обврзник отсекогаш било и останува беспрекорно. Но, за жал, управата, која го губи секој друг спор со должниците, продолжува да и ги крши правата. Водат уште еден во низата неосновани случаи. „Шакира верува дека нејзиниот збор ќе се докаже на крајот од процесот“, рече тој во емисијата „Добро утро Америка“.

Патем, случајот стана толку сериозен што „Инвестигшн Дискавери“ пишува за него многу детално, а вниманието на јавноста е целосно насочено кон овој процес. Нејзините обожаватели секојдневно и испраќаат пораки со поддршка.

Да потсетиме, ова не е прв непријатен настан на Шакира во 2022 година. Имено, на почетокот на годината таа се разведе од фудбалерот Жерар Пике наводно поради неговото неверство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО