5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Чуден симптом кој може да укажува и на сериозни болести

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Одредени проблеми што се појавуваат во нашата уста, како што се чиреви и рани, може да изгледаат нормално и да не предизвикуваат загриженост. Меѓутоа, постојат и навидум безопасни симптоми кои можат да бидат знак за многу поголем здравствен проблем, а еден од тие симптоми е тешкото движење на вилицата.

„Постојат многу навидум вообичаени симптоми кои често може да се игнорираат долго време, што всушност може да биде знак за посериозни основни здравствени проблеми. Еден од нив е отежнато отворање на вилицата, често придружено со болка која може да укаже на заболување на непцата или дури и рак на усната шуплина“, објаснува д-р Ризван Махмуд, специјалист за максилофацијална хирургија.

Тој додава дека отежнатото отворање на вилицата може да биде знак за многу други нарушувања, пишува Express.co.uk, пренесува Index.hr.

„Болката во вилицата често е предизвикана од нарушување наречено дисфункција или нарушување на темпоромандибуларниот зглоб“, вели д-р Махмуд, а нарушувањето се јавува кога има нерамнотежа на мускулите, лигаментите и коските во пределот на вилицата.

Како што дополнително објаснува докторот, ова резултира со болка, пукање и звуци на кликање при широко отворање на устата, тешкотии при џвакање или јасно зборување, отекување на лицето, главоболки или болки во вратот.

Сепак, тоа би можело да укаже и на нешто друго, додава д-р Махмуд.

„Други фактори кои придонесуваат за оваа состојба вклучуваат стрес, чкртање заби, артритис или некој вид на траума на лицето или вилицата. Исто така, тешкотиите со отворање и затворање на вилицата може да се припишат и на проблеми со забите како што се тешки заболувања на непцата, расипување на забите или забни апсцеси. Во ретки случаи тоа може да биде знак за посериозни проблеми, како што е ракот“, смета докторката.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...

Имунолог: Зголемен бројот на заболени од грип, препорачувам вакцинација

Имунологот Милош Марковиќ од Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Белград посочи дека бројот на заболени од грип во Србија е...
spot_img
spot_img
spot_img