18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Чое Сон Хуи го советуваше Ун во нуклеарните преговори со Трамп

НАЈЧИТАНО

Северна Кореја за првпат назначи жена за министер за надворешни работи, објавија денеска севернокорејските државни медиуми.

Чое Сон Хуи, поранешна заменичка министерка за надворешни работи, е назначена за шефица на дипломатијата на состанокот на владејачката партија, со кој претседаваше севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, јави агенцијата CCNA.

Таа ќе го замени Ри Сон Гвон, поранешен воен функционер кој преговараше со Јужна Кореја.

Чое беше блиска советничка на Ким Џонг Ун за време на нуклеарните преговори со САД и го придружуваше севернокорејскиот лидер на средбите со поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО