17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Човекот се напил и го изгубил УСБ-то со чувствителни податоци на сите сограѓани

НАЈЧИТАНО

Властите во јапонскиот град Амагасаки известија дека неименуван работник од Јапонија изгубил УСБ со лични податоци на сите жители на тој град.

Според Си-Ен-Ен, повикувајќи се на јапонскиот јавен сервис NHK, маж на околу 40-ти заспал на улица откако се опијанил во ресторан. Кога се разбудил, веќе немал торба со УСБ-диск.

Тој е вработен во компанија која дава услуги на домаќинства ослободени од данок, се вели во соопштението на градската управа.

Во вторникот отишол во информативниот центар на градската управа и на диск ги префрлил податоците на жителите. Податоците ги вклучуваат имињата, датумите на раѓање и адресите на сите 465.177 жители, се вели во соопштението.

УСБ-то исто така содржеше чувствителни информации, вклучувајќи даночни информации, имиња и броеви на банкарски сметки, како и информации за домаќинствата кои примаат некаква социјална помош, како што е детски додаток.

Вработениот ден по инцидентот барал флеш диск, но не успеал да го најде, па загубата на лични работи ја пријавил во полиција. Подоцна истото попладне, компанијата ги извести градските власти за загубата. Флеш-уредот е шифриран, а истекувањето на податоците се уште не е потврдено, се наведува.

Во соопштението се додава дека иако вработениот бил овластен да пристапува до податоците, не му била дадена дозвола да ги пренесе на посебен диск.

Го критикуваа работникот што не ги избришал податоците од дискот по завршувањето на работата во градската канцеларија.

Властите во четвртокот одржаа прес-конференција за да му се извинат на градоначалникот и на другите функционери.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО