7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Членките на ЕУ се согласија на ембарго на руската нафта

НАЈЧИТАНО

Лидерите на земјите членки на Европската унија денеска ќе се сретнат на вонреден состанок во Брисел. Членовите се согласија да вклучат ембарго на руската нафта во шестиот пакет санкции против Русија. Привременото ослободување ќе се однесува на нафтата што се снабдува преку цевководи.

Членките на Европската унија се согласија дека шестиот пакет санкции против Русија поради инвазијата на Украина треба да вклучи ембарго за увоз на руска нафта. Привремен исклучок, сепак, би се однесувал на нафтата што се снабдува преку цевководи, пишува Ројтерс. Деталите за ембаргото се уште не се договорени.

„Европскиот совет се согласува дека шестиот пакет санкции против Русија ќе вклучува сурова нафта и нафтени деривати испорачани од Русија до земјите-членки, со привремен исклучок на суровата нафта испорачана преку гасоводот“, се вели во најновиот нацрт, според Ројтерс.

Европскиот совет повика на комплетирање и усвојување на пакет санкции со цел да се обезбеди фер конкуренција и солидарност меѓу членките во случај на ненадејна суспензија. Во нацртот се наведува и дека 27-те земји-членки на Европската унија „што е можно поскоро ќе го решат прашањето за привременото ослободување за суровата нафта што се испорачува преку цевководи“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО