7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Чиј фан е синот на Ѓоковиќ

НАЈЧИТАНО

Новак Ѓоковиќ во интервјуто за Би-Би-Си откри дека на финалето на Австралија опен, неговата сопруга Јелена навивала за Данил Медведев, додека неговиот син Стефан навивал за Рафаел Надал.

– Мојата сопруга навиваше за Медведев, син ми навиваше за Надал и по секој поен што ќе го освоеше Рафа, Стефан скокаше. Ми беше тешко да го гледам натпреварот. Бев многу неутрален, не охрабрував никого затоа што навистина сакав да бидам таму, но барем се забавував – рече Ѓоковиќ.

Српскиот ас објасни дека неговиот син Стефан е голем фан на Надал.

– Кога повторно ќе играш против него? Би сакал да се фотографирам со него – му рекол Стефан на татка си.

Ѓоковиќ зборуваше и за тоа како се чувствувал во хотелот за мигранти во Мелбурн и за реакциите на колегите кои го повредиле.

– Реакциите на колегите… Тоа многу ме повреди, ја почувствував таа енергија, погледите на луѓето во зградата. Разбирам дека имаат перцепција врз основа на она што ќе го дознаат од медиумите. И јас не излегов во јавноста затоа што претходно кажав дека ја почитувам законската процедура и Австралија опен. Дефинитивно не беше пријатно. Не сакам да седам овде и да се жалам на условите во тој центар бидејќи останав седум дена. Се чувствував беспомошно, не можев да го користам телефонот три-четири часа. Беше во сред ноќ, од еден до девет часот наутро, не спиев бидејќи ме испрашуваа на секои 30 минути. Имаше многу, многу интервјуа кои почнаа и потоа паузираа за луѓето да разговараат со претпоставените. Тоа траеше цела ноќ. Прво тоа е поставено, па повлечено, па пак визата беше повлечена, па бев слободен четири дена и тренирав. Ова не беа вообичаени денови за тренинзи што вообичаено ги имав пред Грен слем, хеликоптер леташе над Род Лејвер арената за време на секој тренинг. Камерите беа насекаде  рече Ѓоковиќ.

Дубаи е следната дестинација за Ѓоковиќ, каде има освоено пет титули во кариерата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО