26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Чиле ќе игра на Светското првенство 2022

НАЈЧИТАНО

Еквадор нема да игра на Светското фудбалско првенство во Катар. Според „Мундо Депортиво“, ФИФА веќе ја донела соодветната одлука.

Како што пишува шпанскиот спортски весник, се очекува утре (10 јуни) официјално да биде објавено дека Еквадор нема да игра на турнирот во Катар, туку Чиле.

Во средата беше објавено дека адвокат на репрезентацијата на Чиле пронашол докази дека дефанзивецот Бајрон Кастиљо е Колумбиец и нема право да игра за репрезентацијата на Еквадор.

Да потсетиме дека во моментов се познати 30 селекции кои ќе учествуваат на Светското првенство.

Мундијалот во Катар ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО