4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Чешка: Наводно откажување на Europride – политизација на човековите права

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали премиерот треба или не треба да се вклучи во дискусијата за забрана на Еуропрајд е помалку важно од фактот дека државата многу отворено флертува со фактот дека во секое време може да го прекрши Уставот, изјави активистката Анѓела Чеч за ФоНет и потсети дека постои одлука на Уставниот суд дека забраната за собири како Прајд е противуставна.

Таа во серијата интервјуа „Стигма“ истакна дека настаните околу „наводното откажување на Еуропрајд“ сведочат за политизирање и релативизирање на прашањата за човековите права во Србија.

„Додека организаторите не добијат официјална потврда или писмо за забрана на најавената средба, можеме да зборуваме само за шпекулации и оттргнување на вниманието од други теми“, рече Чех.

Според неа, премиерката Ана Брнабиќ навистина помогнала да се нормализира разбирањето на лезбејските права, но тешко е да се зборува за тоа како големо влијание врз општеството.

По повод собирите организирани во Белград во знак на протест против Европрајд, Чех истакна дека одржувањето на тие митинзи е показател за демократија, бидејќи тоа е демократски начин на борба и изразување на незадоволството.

Зборувајќи за проблемите на лезбејките во Србија, таа изјави дека тоа се проблеми кои во моментов ги имаат сите граѓани, бидејќи најголемиот дел од заедницата се соочува со сиромаштија, недоволни можности за работа и развивање на своите капацитети, како и проблеми со менталното здравје, особено кај младите девојки. .

„Мислам дека не се зборува доволно за лезбејската заедница, но мислам дека не се зборува за ЛГБТ заедницата на начин на кој треба да се зборува за нас“, рече Чех.

Како што истакна таа, најчесто сме сведоци на сензационалистички пристапи и политизирање на целото прашање и забораваме да зборуваме за вистинските луѓе кои живеат и работат во оваа држава.

Според нејзиното толкување, лезбејската заедница секогаш останува маргинализирана и невидлива, иако можеби не толку колку заедницата на бисексуални мажи и жени, за кои сè уште не се зборува.

„Не би рекол дека жените се помалку подготвени да зборуваат за некои прашања, но се случува мажите да бидат погласни, како и обично“, нагласи Чех.

Не ѝ се допаѓа трендот на ривалство меѓу различните заедници во ЛГБТК+ заедницата, кои се натпреваруваат да покажат кој е построг.

Важно е да се каже дека не се сите жени лезбејки исти и дека го носат својот пол и идентитет на различни начини, заклучи Чех.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img