14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Чеченскиот лидер Кадиров: Следам што се случува со Косово и Србија

НАЈЧИТАНО

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави на Телеграма за Косово и Србија и рече дека ја следи ситуацијата. Кадиров напиша дека ова е многу сложена ситуација во која има трета страна, поттикнувачот. Чеченци наведува дека тоа е НАТО.

„По ова прашање не може да се стави на страна ниту на Србите, ниту на Косовците. Но, постои недвосмислен и единствен став што треба да го заземат и двајцата. Ова не е поврзано со политика, туку со религија“, напиша Кадиров на Телеграм.

Кадиров напиша дека Србија е земја која отворено ја поддржува Русија, како што вели, „во борбата против нацизмот и сатанизмот во Украина“.

„Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кого добро го познавам, многу добро разбира што е НАТО и кои методи ги користи за поттикнување конфликти. Цело НАТО се обидува да ги корумпира земјите со традиционални вредности во куп зли луѓе без вера и чест. Западните сојузници, сфаќајќи дека нивните планови пропаѓаат во Украина, решија да се борат против зараснувањето на раните на Балканот.

Уште понавредливо е што на едната страна, која НАТО ја подбуцнува, се косовските муслимани. Официјалната причина за конфликтот е толку смешна и банална што нема сомнеж за мешање однадвор. Пред двете страни да имаат време да разговараат за било што, НАТО веќе прогласува борбена готовност и ги повлекува своите сили до границата. Додека Балканот се бори меѓу себе, Западот ќе им дава оружје и ќе живее во мир. Запомнете, за следбениците на сатаната е корисно да се судираат со верниците под каков било изговор“, напиша Кадиров.

На крајот од соопштението тој ги повика Србите и косовските Албанци да го тргнат НАТО од својата равенка и да размислуваат за иднината. „Тогаш ќе има разбирање за проблемот и негово решение. Има одлични примери за соживот на луѓе од различни вери и националности. Но, нема примери за добар соживот со интервенционистите на НАТО“, објави чеченскиот лидер на Телеграм, пренесува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО