2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Четкањето зимско кучешки влакна може да ги загрози птиците

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Многу сопственици на кучиња едвај чекаат да ја исчеткаат зимската, густа коса на своето милениче, но можеби не знаат дека треба да се погрижат влакната да завршат во ѓубрето.

Најдобро е да размислите каде да го направите тоа бидејќи, на пример, паркот не е соодветен за тоа, вели ветеринарката Тина Холшер, која работи за германската организација за заштита на животните.

Таа објаснува дека кучешките влакна, кога се третираат против паразити, може да бидат опасни за птиците кои гнездат.

За многу сопственици, паркот може да изгледа како добро место за темелно чистење на домашно милениче за да се избегнат големи количества влакна и нечистотија во нивните домови, вели Хелшер, додавајќи дека тоа е во ред ако косата не се третира.

Сепак, тоа обично не е случај. Повеќето кучиња се третираат против ектопаразити како што се болви и крлежи, а остатоците од овие заштитни средства остануваат во влакната, вели таа.

А птиците сакаат да користат топчиња од кучешки влакна за да градат гнезда.

Проблемот е што остатоците од овие антипаразитски агенси не претставуваат опасност за кучињата, но можат да бидат проблематични за птиците кои седат во гнездото со денови.

Тие ги апсорбираат токсините директно преку нивната кожа и умираат, вели Холшер и советува да го четкате кучето дома и да ја фрлите косата во ѓубре.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img