4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Четири трикови за вашите пржени јајца секогаш да бидат совршени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Иако се чини дека изматените јајца се едно од најлесните јадења за подготовка, постојат многу начини на кои можете да ги расипете при подготовката. Прекумерното варење доведува до гумена текстура, додека прекумерното матење може да им даде на јајцата кашест вкус.

Но, за среќа, професионалните готвачи ги открија вообичаените грешки на готвачите аматери. Проверете ги нивните четири најдобри совети подолу:

1. Секогаш цедете ги јајцата пред да ги готвите
Професионален готвач ги откри своите врвни совети за дегустација на пржени јајца. Ниша Арингтон, која се појави во телевизиското шоу „Браво топ готвач“, вели дека јајцата секогаш треба да ги цедите пред да ги сварите – затоа што тоа им дава попријатна текстура.

Таа рече: „Изматете ги изматените јајца, а потоа процедете ги бидејќи албуминот има поголем дел од вода. Така што не се раствора“.

„Навистина сакате да ги исцедите сите тие парчиња за да добиете мазна, убава текстура“, објаснува тој.

2. Зачинете ги јајцата по готвењето, а не пред тоа
Гордон Ремзи вели дека зачинувањето на јајцата пред готвење може негативно да влијае на нивната структура. Во видеото на YouTube кое е прегледано 40 милиони пати, познатиот готвач ги предупредува луѓето да не ги зачинуваат јајцата прерано.

„Почнете со три јајца и не зачинете ги“, почнува тој и продолжува „ако ставите сол сега, таа ги разградува јајцата и почнува да ги претвора во нешто многу водено“.

Наместо сол или бибер, што ја нарушува конзистентноста на јајцата, готвачот додава путер. „Важно е ова да се исправи на почетокот бидејќи дава убав кадифена завршница“, објасни тој.

Потоа, кога јајцата ќе се сварат, Гордон користи сол, бибер и власец.

3. Не користете млеко
Дали додадовте млеко во вашите изматени јајца? Иако многумина од нас претпоставуваат дека млекото дава покремасти резултати, тоа всушност не е така. Италијанците веруваат дека додавањето млеко е кардинален грев бидејќи го разредува вкусот на јајцата.

Готвачите често се согласуваат со ова правило – готвачката Ен Бурел вели дека претпочита да додава вода бидејќи на јајцето му дава воздушеста текстура. Ова исто така треба да спречи згуснување и стврднување на јајцата.

„Водата им помага на јајцата да станат убави и меки“, објаснува познатиот готвач и водител.

„Млекото има цврста млечна материја што ќе се зарумени, а јас сакам меки, светли, лимонско жолти јајца“, вели Ана.

4. Одржувајте стабилна температура
„За жал, многу луѓе премногу варат пржени јајца“, вели австралиско-францускиот готвач Ману Феилдел, додавајќи дека „тоа е затоа што луѓето прават јајца на превисока температура“.

Познатиот готвач, кој ја води емисијата „Правила на мојата кујна“, вели дека со варењето јајца тие стануваат густи. Тој препорачува да ги ставите тавите на средна температура, пренесува 24сата.

Потоа треба да стопите малку путер во нив, а кога путерот ќе почне да пени, тогаш е вистинско време да ги додадете јајцата. За време на процесот на готвење, важно е шпоретот да е на константна температура.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“

Актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“, почина во саботата на 28 јануари како последица од...

Загинаа 4 млади бразилски фудбалери

Автобус полн со млади фудбалери на фудбалскиот клуб Вила Мариа Хелена од Бразил се превртел во провалија од десетина метри. Според информациите на бразилските медиуми,...

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“ (Pamela, A...
spot_img
spot_img
spot_img