Четири реченици кои манипулаторите ги користат за да се чувствувате несигурно

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Манипулаторите сакаат да контролираат друга личност и на тој начин да стигнат до сопствената цел. Кога ќе почнете често да ги преиспитувате вашите мисли, чувства и верувања, тогаш манипулаторите имаат моќ да владеат со секој аспект од вашиот живот. За да ги забележите навреме, прочитајте подолу кои се најчестите фрази кои манипулаторите ги користат во обид да ја контролираат својата „жртва“ и да ја нарушат нивната самодоверба.

1. Не ме разбра.

Сите понекогаш погрешно ги толкуваме работите, но манипулаторот намерно ќе ве обвини и ќе ви каже дека не сте разбрале баш што сакал да каже. На овој начин тие кај вас создаваат несигурност и сомнеж и ја преземаат контролата врз она што го мислите, зборувате и верувате, пишува Задепна.хр.

2. Премногу драматизирате.

Манипулаторите многу често ја користат таа реченица или нешто слично „Ти претерано реагираш“. Кога некој манипулатор ве етикетира како личност која претерано драматизира, тоа ве спречува да ги изразите сопствените емоции и да го кажете тоа што го мислите.

Секогаш кога сакате да споделите некој ваш проблем, тој ќе ви каже дека претерувате. Наскоро ќе се случи работите да ги задржите за себе, а се што ќе каже да помине затоа што сакате да избегнете конфликт. Ова му овозможува на манипулаторот да го контролира секој ваш потег. Прочитајте и 3 докази дека некој ве манипулира.

3. Ти требам.

Целосната контрола е крајната цел на манипулаторот. Тие сакаат да мислите дека не можете да функционирате без него. Ако почнете да верувате во тоа, тоа целосно ќе ве контролира. Манипулаторот не е целосен без оваа контрола.

4. Вие сте…

… љубоморен, каустичен, параноичен и слично. На овој начин манипулаторот се обидува да создаде чувство на сомнеж кај жртвата за исправноста на сопствените одлуки или постапки.

Ако манипулаторот повторува такви работи на долг рок, личноста на крајот почнува да верува во тоа. На овој начин манипулаторот гради самодоверба и ја уништува вашата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img