5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Четири начини на кои можете да ги користите јајцата во домаќинството, а не за јадење

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Јајцата се една од најпристапните, најевтините и најхранливите намирници. Се комбинираат во различни јадења, слатки и солени, но тоа не е се за што можат да се користат во домаќинството.

Имено, како што пишува Cookist, јајцата не се наменети само за фрлање на тавата. Еве за што може да се користат во домаќинството.

Сликарство
Пред да бидат измислени модерните бои, луѓето обично користеле мешавина од основниот пигмент што ја дава бојата, малку вода и жолчка од јајце за да сликаат на платно. Бојата која се добива со мешање со јајце е изненадувачки стабилна и долготрајна.

Третман на коса
Наместо да трошите пари на скапи маски за коса, направете сами за многу помалку пари. Јајцата се полни со протеини, како и со други хранливи материи кои се добри за косата. Се што треба да направите е да изматете јајце и да го истриете на косата. Оставете да делува околу 20 минути, а потоа исплакнете со ладна вода. На овој начин, истовремено ќе ја негувате косата и ќе го отстраните несаканото масло.

Чистење на чевли
Ако одеднаш ви снема лак за чевли, не очајувајте. Скршете едно јајце и одделете ја жолчката од белката. Со помош на сунѓер истријте ја само белката на кожата додека целосно не се впие. Полирајте го целиот чевел вака.

Поправка на фрижидер за автомобил
Веројатно никому не би му паднало на памет, но можеме да претпоставиме дека личноста која го смислила овој трик имала многу проблеми со радијаторот на автомобилот. Имено, ако фрижидерот наеднаш протече, во него сипете белка. Ако се направи правилно и ако се уште има вода во системот, белката ќе се помести кон дупката и како што водата се загрева, белката ќе се свари и со тоа ќе ја затне дупката, пишува Вечерњи лист.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img