2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Четири лица се ранети во експлозија на граната на стадион за крикет во Кабул за време на натпревар од домашното првенство

НАЈЧИТАНО

Четири лица се ранети во експлозија на граната на стадион за крикет во Кабул за време на натпревар од домашното првенство, соопшти синоќа авганистанскиот Комитет за крикет (ACB).

– За време на натпревар од Шпагеза лигата се случи експлозија, а четири цивили во публиката се ранети – изјави изврпниот директор на ACB, Насиб Кан.

Истиот извор наведе дека персоналот и играчите биле на безбедно место во време на инцидентот.

Крикетот е исклучително популарен спорт во Авганистан, а националната репрезентација и натаму постигнува добри резултати на меѓународната сцена и покрај ограничените ресурси и нестабилната состојба во држава.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО