20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Четири лица загинаа во напад на украинска болница

НАЈЧИТАНО

Четири лица загинаа, а 10 се повредени, од кои шест лекари во напад на болница во источниот регион Доњецк во Украина.Украинското воено раководство соопшти дека четири лица загинале, а 10 се повредени во руски ракетен напад врз болница во Вуледар, Доњецк, во источна Украина. Меѓу повредените има и шест лекари, пренесува Гардијан. Украина соопшти дека Русија извршила 203 напади од утрото, а борбите се водат речиси на целата територија, пренесува Ројтерс.

Во соопштението на МНР се наведува дека четири руски хеликоптери се соборени во регионот на Киев.Нападите се случуваат и во областа Луганск, каде Русите наводно трпат загуби. Граничните сили и армијата ја држат одбраната и одбиваат напади.Во областа на Одеса, наводно биле ранети 10 војници.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО