20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Четирите апсолутно најлоши намирници за металоиди

НАЈЧИТАНО

Откако неодамна беше објавено дека металоидите го зголемуваат ризикот од рак на хранопроводникот, се зголеми интересот на јавноста за спречување на непријатното чувство на печење и горење кое најчесто се јавува после јадење одредена храна.

Ако сè уште не сте сфатиле која храна предизвикува рефлукс на киселина, подолу е листа на најчестите предизвикувачи.

Зачинета храна
Ако живеете авантуристички живот, размислете двапати за тоа да го пренесете во вашето готвење. Зачинетата храна содржи капсаицин, соединение кое може да ја иритира слузницата на хранопроводникот и да предизвика храната подолго да седи во вашиот стомак, зголемувајќи го горушицата.Заменете ги зачинетите зачини со поблаги како сол, рузмарин, оригано, мајчина душица, босилек и ѓумбир.

Пржена храна
Пржената храна не е добра за здравјето, особено за срцето. Храната со висока содржина на масти, како што е пржената храна, ги стимулира жолчните соли кои го иритираат хранопроводникот и може да го олабават сфинктерот што го штити вашиот хранопроводник од зголемена стомачна киселина.

Агруми
Иако цитрусното овошје е богато со витамин Ц, портокалите, лимоните и грејпфрутот не се особено нежни на горниот дел од гастроинтестиналниот тракт. Бидејќи се богати со лимонска киселина, агрумите можат да го зголемат производството на желудочна киселина, што е главниот виновник за горушица.

Кафе и кофеин
Кафето дава енергија и ни помага подобро да се концентрираме, но во исто време може да го зголеми нивото на кисела гастрична секреција и да го опушти долниот езофагеален сфинктер, што овозможува киселините да се вратат во хранопроводникот, пишува Индекс.

Ако се борите со горушица, обидете се постепено да го намалувате консумирањето кафе и да изберете пијалоци со малку кофеин, како што се кафе без кофеин, чај или вода со природен вкус.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО