22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Четворица министри на удар на УСКОК,се ниша владата на Хрватска ??

НАЈЧИТАНО

Уште четворица министри на владата на Р.Хрватска на удар на обвинитеслтвото за гонење на организиран криминал на Р.Хрватска УСКОК.Државен секретар,раководител на министерство Дарко Хорват,се сомничат дека присвојувале големи суми на парични средства кој ги добивале за вработување преку врски.

Иако никој од официјалните институции кои ја водат истрагата не сакаше да каже ништо за акцијата, како што неофицијално се дознава , полицијата и Ускок се сомневаат заедно со министерот за просторно планирање, градежништво и државен имот Дарко Хорват и министерот за пензиски систем. , Семејна и социјална политика Јосип Аладровиќ и вицепремиерот Борис Милошевиќ се осомнучени.Полицијата утрово почна да ја претресува куќата на министерот за градежништво Дарко Хорват.Неофицијално било потврдено дека под истрага би можеле да завршат вицепремиерот Борис Милошевиќ и поранешниот министер Томислав Толушиќ. Сепак, неофицијално дознаваме дека Толушиќ не бил контактиран од истражителите на УСКОК. И покрај пишувањата во медиумите, меѓу осомничените не е министерот Јосип Аладровиќ, дознава Хина од извори блиски до истрагата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО