24.7 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Чести грешки кои можат да го оштетат вашето здравје по четириесет

НАЈЧИТАНО

Реалноста е дека веќе не сте во цутот на младоста, па затоа е време, велат експертите, да се однесувате соодветно.

Кога ќе наполните 40 години, токму ова е моментот кога треба да се откажете од одредени навики и да внесете нови во вашиот живот за да го зачувате вашето здравје.

Хормоните сега се важен фактор
Промените се толку очигледни што е тешко да се занемарат, но причината можеби е малку нејасна.

„Како што старееме, сите поминуваме низ хормонални промени, а тоа може да влијае на метаболизмот и начинот на кој телото произведува и троши енергија“, објасни нутриционистката Изабел Смит, додавајќи дека резултатот може да биде таложење на масни наслаги во пределот на стомакот.

Не користете додатоци пред да разговарате со вашиот лекар
Лесно е да помислите дека брзото решение ќе ви помогне, но внимавајте кога се во прашање суплементите. Ако размислувате за додатоци на витамин Д, би било паметно прво да го проверите неговото ниво во телото.

И покрај големите здравствени придобивки од овој витамин и фактот што повеќето луѓе го немаат во доволни количини, сепак попаметно е претходно да разговарате со стручно лице.

Веројатно пиете премногу кафе
Сигурно сте слушнале дека треба да пиете помалку кафе, но сега е време да го направите тоа. Смит советува една шолја кафе на ден и не повеќе. Премногу кофеин може да предизвика несоница и нервоза.

Ако ви треба нешто што ќе ве разбуди, обидете се со целосна храна која ќе ви даде доволно енергија.

Ослободете се од празните калории засекогаш
Една од најголемите промени во овие години е во метаболизмот и начинот на кој нашето тело ги обработува калориите, а факт е дека тој забавува.

„Фокусирајте се да не ги јадете затоа што ќе внесат само многу калории, и оние што се празни“, вели нутриционистката Џесика Крандал и советува да ги изгубите само хранливите материи што ви се потребни во моментот.

Јадете на секои неколку часа
Не само што е важно да појадувате за да го започнете метаболизмот, туку треба и да грицкате нешто во текот на денот.

Крандал советува да јадете на секои четири или шест часа за да му дадете на вашето тело доволно енергија, што може да помогне во согорувањето на калориите.

Барајте антиоксиданси
Веројатно сте научиле дека антиоксидансите се здрави, но хранливите материи се особено важни како што старееме, и тие можат да помогнат да се спречат проблемите што се појавуваат на оваа возраст, како што се оштетување на кожата, па дури и рак.

Можеби сте забележале дека ве болат коските и зглобовите, а само доволно антиоксиданси од овошјето и зеленчукот можат да помогнат.

Секој ден малку омега-3 масни киселини
Омега-3 масните киселини се многу корисни за целокупното здравје. Ако го зголемите внесот на омега-3 масни киселини, зглобовите помалку ќе ве болат.

Веројатно пред 20 години мислевте дека сте неуништливи, но веруваме дека денес сфаќате дека ви треба мала помош за да останете здрави.

Внимавајте како се движите
Можеби ќе ви се чини дека треба да заборавите на сите вежби кои сте ги сретнале пред 20 години, но тоа не мора да биде така, само треба малку да ја измените програмата.

Најдете некои забавни активности и секогаш уживајте во нив. Денес можеби повеќе нема да можете да трчате по пет километри секој ден, но можете да пешачите или да возите велосипед.

Престанете да го избегнувате докторот
Никогаш не може да се повтори колку е важно да се превенираат болестите, затоа е важно да разговарате со стручњаци, тренер кој ќе ви ја направи најдобрата програма за вежбање, нутриционист кој ќе прави план за исхрана, но не треба избегнувајте го годишниот преглед.на лекар како дел од превенцијата.

Особено е важно ова да го правите редовно во текот на овие години, а особено ако има некои болести во вашето семејство кои можат да ви се случат. Слушајте го вашето тело и ако нешто ве боли – не го игнорирајте, посетете лекар, пишува Ordinacija.hr, пренесува N1 Загреб.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО