Честата употреба на антибиотици ги зголемува инфламаторните заболувања на цревата за речиси 50 проценти

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Истражувачите ја следеле здравствената состојба на повеќе од шест милиони жители на Данска во период од десет години и откриле дека употребата на антибиотици е поврзана со зголемен ризик од развој на воспалителна болест на цревата.

Студијата сугерира дека ефектот е кумулативен.

Сите возрасни групи се подложни на развој на воспаление, особено оние над 40 години
Научниците исто така забележале дека ефектот од земање антибиотици е видлив кај сите возрасни групи, а особено склони кон тоа се луѓето над 40 години.

Ако припаѓате на возрасната група помеѓу 40 и 60 години и често сте земале антибиотици во последните пет години, изложени сте на 48 отсто поголем ризик од развој на воспалителна болест на цревата, според данските истражувачи.

Деведесет проценти од учесниците во студијата примиле антибиотици како дел од истражувањето.

Истражувачите последователно забележале 36.000 случаи на улцеративен колитис и скоро 17.000 нови случаи на Кронова болест.

„Студијата покажува дека земањето антибиотици е поврзано со поголем ризик од развој на воспалителна болест на цревата кај постарите возрасни лица во споредба со помладите луѓе. Во исто време, забележавме зголемен ризик од развој на воспалителни болести на цревата четири до пет години по изложувањето на антибиотици и по употребата на група антибиотици кои често се користат за лекување на гастроинтестинални патогени“, објавија научниците во стручното списание „ Црев“.

Тие објаснија дека земањето антибиотици може да предизвика трајни промени во микробната средина, што придонесува за развој на воспалителни болести на цревата.

Бои за храна и воспалителни болести на цревата
Неодамна спроведена студија покажа дека популарната боја за храна, „allura red AC“, која се користи за подобрување на бојата и текстурата на безалкохолните пијалоци и слатките, може да го наруши функционирањето на цревната бариера и да го зголеми ризикот од развој на воспалителни болести на цревата.

Боите на храната го зголемуваат количеството на серотонин, така што можат да влијаат на промената на составот на цревната микробиота, што ги прави луѓето почувствителни на воспалителни болести на цревата.

Професорот Вајлул Кан од Универзитетот Мекмастер во Обединетото Кралство вели дека откритието на данските научници е „важен чекор што треба да ја предупреди јавноста за потенцијалната штета што ја предизвикуваат боите за храна“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img