17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Чај за воспаление на мочниот меур: Зошто е толку добар и кога треба да одите на лекар?

НАЈЧИТАНО

Воспалението на мочниот меур е честа појава, особено кај жените, а може да се лекува со чаеви или лекови. Постојат неколку чаеви за воспаление на мочниот меур, а важно е да изберете еден и да ја лекувате оваа состојба со него

Воспалението на мочниот меур е честа состојба кај жените и е предизвикана од бактерии во урината или други неинфективни причини. Важно е да знаете дека не постои само еден чај за воспаление на мочниот меур, туку постојат неколку начини за негово лекување. Кога воспалението предизвикува големи проблеми и трае подолго од една недела, неопходно е да се посети лекар и во некои случаи воспалението да се лекува со антибиотици.

Како да препознаете воспаление на мочниот меур?
Голем број жени барем еднаш годишно имаат големи проблеми со мочниот меур. Најчестите симптоми кои се појавуваат во оваа состојба се:

– болка во долниот дел на стомакот или грбот

– често мокрење

– болка или печење при мокрење

– мокрење само неколку капки

– крв во урината

– потемна или заматена боја на урината

Самите симптоми може да се појават ненадејно и може нагло да се влошат, токму затоа е важно да се реагира што е можно поскоро и да се започне со лекување.

Чај за воспаление на мочниот меур
Најпознатиот чај кој се користи за воспаленија на мочниот меур е Uva’s H чајот, кој може да се најде во речиси сите продавници за храна и аптеки. Покрај него, за ублажување на симптомите може да се користат и други чаеви.

1. Чај Uvin-h
Чајот H Uva, кој се зема до една недела, е честа помош за воспаление на мочниот меур, а неговата ефикасност може да се припише на составот на неколку различни растенија. Така, овој чај содржи лист од мечкино грозје, зелен хедер, лист од бреза, корен од зајачки трн, коњско опавче и свила од пченка. Увин не треба да се меша со витамин Ц и американска брусница, а луѓето со проблеми со бубрезите или срцето, како и трудниците и доилките, мора да внимаваат на неговата употреба.

2. Чај од брусница
Друг чај кој помага при оваа состојба е чајот од брусница. Овој чај може да се купи или лесно да го направите дома. Важно е да се напомене дека чајот или сокот од брусница делува како превентива против навлегувањето на бактериите, особено ешерихија коли, во мочниот меур. Сепак, научно не е докажано дека брусницата навистина ги спречува уринарните инфекции и потребни се дополнителни истражувања.

3. Чај од коприва
Друг чај кој успешно убива и спречува размножување на бактерии во урината е чајот од коприва. Ги намалува симптомите и е добар и за здравјето на бубрезите.

4. Чај од шипка
Шипинка има бројни придобивки, како и антиинфламаторни и антибактериски својства. Содржи и витамин Ц и антиоксиданси кои го спречуваат задржувањето на бактериите на ѕидовите на мочниот меур. Покрај чајот, може да помогне и сокот од шипинка или јадењето шипинка.

5. Зелен чај
Овој чај содржи многу полифеноли, кои се антиоксиданси и имаат силно антиинфламаторно дејство, а помагаат и во борбата против бактериите. При конзумирање зелен чај треба да се внимава на количината на зелен чај за да нема несакани ефекти. На ист начин, исто како и кај чајот од брусница, треба да се направат дополнителни истражувања за зелениот чај, кои ќе се вршат на луѓе.

6. Чај од магдонос
Чајот од магдонос се прави многу лесно. Најпрво се вари еден литар вода и потоа се прелива свеж магдонос (околу пет даг) се прелива во друго тенџере, се покрива и се остава околу 10 минути, по што може да се конзумира. Вкусот е малку необичен и непријатен, но овој чај ќе си ја заврши работата. За да се подобри вкусот, може да се додаде малку мед.

Иако има поголем избор на чаеви, најдобро е да изберете еден и да го консумирате само неколку дена.

Кога е неопходно да се побара помош од лекар?
Доколку симптомите не исчезнат или нагло се влошат по неколку дена од консумирањето на чаевите, неопходно е да се обратите кај лекар. Некои бактерии се третираат исклучиво со антибиотици и чаевите нема да помогнат.

Заклучок
Воспалението на мочниот меур е честа појава, особено кај жените, а може да се лекува со чаеви или лекови. Постојат неколку чаеви за воспаление на мочниот меур, а важно е да изберете еден и да ја лекувате оваа состојба со него. Доколку симптомите не се подобрат за неколку дена, може да се проба еден од другите споменати чаеви, а кога нагло ќе се влошат, треба да се контактира лекар.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО