2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Чарлс III ветил дека ќе го следи примерот на неговата покојна мајка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кралот Чарлс Трети вети дека ќе го следи примерот на неговата покојна мајка на „несебична должност“ додека им се обраќаше на пратениците од двата дома на парламентот во Лондон пред да лета за Единбург за да биде со ковчегот на покојната кралица во шкотската престолнина, објави Асошиетед прес.

Претходно, внукот на кралицата Елизабета Втора, принцот Хари, ја нарече својата баба „компас“ и ја пофали нејзината „непоколеблива благодат и достоинство“.

Стотици пратеници се собраа во Вестминстерската сала во домовите на Парламентот за службата, каде Парламентот му изрази сочувство на кралот.

Чарлс им рече на членовите на Долниот дом и на Домот на лордовите дека ќе ја следи неговата покојна мајка, кралицата Елизабета Втора во поддржувањето на „скапоцените принципи на уставната влада“ кои го поткрепуваат политичкиот систем на ОК.

„Како што рече Шекспир за претходната кралица Елизабета, таа беше модел за сите живи принцови“, рече Чарлс Трети.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img