14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Чавошоглу вели дека ветото за членство во НАТО ќе остане на сила

НАЈЧИТАНО

Шведска сè уште не ѝ ги испорачала на Турција лицата осомничени за тероризам, иако минатиот месец потпиша договор за екстрадиција со кој Анкара треба да го укине ветото за членство на Шведска во НАТО, изјави денеска турскиот шеф на дипломатијата Мевлут Чавушоглу.

Шведска и Финска поднесоа барање за членство во НАТО, загрижени за рускиот напад врз Украина, но се соочуваат со вето од Турција, која ги критикува за воведување ембарго за извоз на оружје во Турција и за поддршка на групи кои Анкара ги смета за терористички.

Три држави потпишаа договор за укинување на ветото и екстрадиција на 73 лица од Шведска и десетици од Финска.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО