18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Чави сака млади играчи, а не ветерани?

НАЈЧИТАНО

Анхел Ди Марија и Алексис Санчез сакаат да се преселат во Барселона. Според „Diario Sport“, играчите ги понудиле своите услуги на каталонскиот клуб, но нивниот трансфер во Барса во летниот преоден рок е малку веројатен. Чави сака да види квалитетни млади играчи во тимот.

Главен претендент за засилување на десното крило на нападот во случај на заминување на Усман Дембеле од клубот е крилниот напаѓач на Лидс, Рафиња.

Во Барса се оптимисти за неговиот можен трансфер, бидејќи играчот е подготвен на сѐ за да биде во каталонскиот клуб на лето. Ди Марија и Санчез се далеку од првите кандидати на листата на можни новајлии во Барса, но во јули клубот ќе види каква ќе биде ситуацијата.

Ди Марија има понуда од Јувентус, но реши да почека одлука од Барселона. Севиља покажува интерес за Санчез, но Чилеанецот засега не се договорил за ништо со клубот од Андалузија и исто така чека одлука од Барса.

Да потсетиме дека Ди Марија го напушти ПСЖ и сега е во статус на слободен агент.

Договорот на Санчез со Интер е до летото 2023 година. Претходно беше објавено дека италијанскиот клуб ќе се раздели со него. Двајцата играчи веќе играа во шпанското првенство. Санчез играше за Барселона од 2011 до 2014 година, додека Ди Марија играше за Реал Мадрид од 2010 до 2014 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО