3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Црногорски и македонски војници во борбените групи на НАТО во Бугарија и Романија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Армијата на Северна Македонија испрати контингенти свои членови во борбените групи на НАТО во Романија и Бугарија, а на почетокот на 2023 година војници од Црна Гора ќе им се придружат во Бугарија.

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“, на 30 ноември, Северна Македонија испратила еден пешадиски вод во борбените групи на НАТО засилена будност во Романија и Бугарија, со оклопни возила „Хамер“, камиони и теренски возила.

На фотографиите што ги објави Министерството за одбрана од Скопје се водови од по 30 војници, вооружени со пушки М-4 и со шест лесно оклопни возила „Хамер“ со одбранбени одбранбени оружја, три камиони и два џипа „ленд ровер дефендер“.

Северна Македонија ги испрати првите засилувања за борбените групи на НАТО во јуни 2022 година, поточно по една дивизија атомско-биолошко-хемиска одбрана и артилериски војници кои се дел од контингентот на словенечката армија во Латвија.

По првичниот предлог до Собранието за испраќање до 20 припадници на вооружените сили во мисиите на НАТО за одговор на кризи, Армијата на Црна Гора ќе испрати до 60 припадници како засилување во НАТО.

„Подгорица ќе испрати 36 војници во Бугарија на почетокот на 2023 година. Тие ќе бидат дел од борбената група на НАТО во рамките на Активноста за зголемена будност. Владата во Подгорица одлучи да ја финансира обуката на црногорските војници од буџетските резерви со 180.000 евра, што ќе се одвива на полигонот Криволак во Северна Македонија“, се вели во текстот.

Обуката ќе се одвива во Криволак, бидејќи во Црна Гора нема полигон каде што може да се изведува обука во услови слични на борбени, со артилериски жив оган, вежби и употреба на оружје на оклопните патролни возила ЈЛТВ „Ошкош“.

Борбената група на НАТО во Бугарија ја сочинуваат вооружените сили на Италија како водечка нација, САД, Албанија и армијата домаќин на Бугарија. Сега им се приклучија и припадници на Армијата на Северна Македонија, а од почетокот на 2023 година доаѓа и Црна Гора.

Во последниве месеци, НАТО активира четири борбени групи во Словачка, Унгарија, Романија и Бугарија како дел од задачите за зголемена будност, со цел да го зајакне источното крило по руската инвазија на Украина.

Претходно, во 2014 година, беше формирано Forward Combat Presence со четири борбени групи во Естонија, Латвија, Литванија и Полска.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img