7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Црна ковид статистика,1.554 нови случаи на ковид-19

НАЈЧИТАНО

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 4.153 тестови, а регистрирани се 1.554 нови случаи на ковид-19: Скопје – 825, Тетово – 82, Куманово – 70, Кавадарци – 62, Битола – 59, Велес – 51, Прилеп – 49, Гостивар – 44, Струмица – 33, Охрид и Гевгелија – по 32, Неготино – 30, Кочани – 21, Штип и Кичево – по 20, Струга – 16, Свети Николе – 15, Ресен – 12, Берово и Валандово – по 10, Радовиш – 9, Крива Паланка и Делчево – по 8, Виница – 7, Кратово – 6, Богданци и Демир капија – по 5, Дебар – 4, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 2, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

„Од вкупниот број на позитивни (1.554), регистрирани се 216 реинфекции. Регистрирани сe 1.843 оздравени пациенти од: Скопје – 1.227, Битола – 100, Куманово – 63, Кавадарци – 48, Струмица – 40, Прилеп – 34, Велес – 33, Неготино – 29, Штип – 28, Гевгелија и Кичево – по 26, Охрид – 24, Тетово – 21, Кочани, Струга и Ресен – по 16, Радовиш – 14, Валандово – 12, Крива Паланка – 11, Свети Николе, Делчево и Виница  – по 8, Гостивар – 7, Богданци и Пробиштип – по 6, Крушево, Македонски Брод и Дојран – по 3, Кратово, Демир Капија и Дебар – по 2, Демир Хисар – 1. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 12 починати лица од Скопје (62г 71, 73, 75, 75, 75, 81, 81, 86, 88, 88 и 92), и по две починати лица од Битола (54 и 80), и Струга (76 и 84), по едно лице од Струмица (66), Штип (67), Прилеп (73), Охрид (81), Свети Николе (84) и Демир Капија (86). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 12 починати лица, Гевгелија (2), Гостивар (1), Богданци (1), Радовиш (1), Скопје (1), Македонска Каменица (1), Струга (1), Охрид (1), Свети Николе (1), Прилеп (1) и Кочани (1). Починатите се на возраст од 59г до 80г. Од пријавените лица 7 лица  се починати во болнички услови и 5 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 31.01.2021 – 06.02.2022г“, наведено е во соопштението.

Од вкупниот број на починати лица (n=34), 18 лица се целосно вакцинирани, а кај 33 лица се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјата се направени вкупно 1.830.764 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 282.147, бројот на оздравени пациенти е 261.741, на починати е 8.658, а бројот на активни случаи изнесува 11.748.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 129646, Активни 6456
Куманово 15483, Активни 537
Битола 13472, Активни 584
Прилеп 13097, Активни 337
Тетово 12897, Активни 449
Кавадарци 9593, Активни 511
Гостивар 9101, Активни 290
Велес 8859, Активни 348
Охрид 8235, Активни 278
Штип 7703, Активни 147
Струмица 7564, Активни 277
Кичево 5124, Активни 138
Кочани 4805, Активни 147
Струга 4515, Активни 104

Гевгелија 3987, Активни 170
Неготино 3395, Активни 174
Свети Николе 2535, Активни 85
Ресен 2464, Активни 72
Радовиш 2388, Активни 111
Крива Паланка 2278, Активни 62
Делчево 1847, Активни 67
Берово 1672, Активни 22
Дебар 1539, Активни 33
Валандово 1468, Активни 97
Виница 1329, Активни 31
Пробиштип 1269, Активни 11
Богданци 952, Активни 67
Кратово 908, Активни 30
Крушево 848, Активни 12
Демир Хисар 793, Активни 27
Македонски Брод 663, Активни 24
Македонска Каменица 517, Активни 14
Демир Капија 514, Активни 19
Пехчево 442, Активни 11
Дојран 245, Активни 6
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО