9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Црна Гора замрзна 44 имоти на 34 руски државјани

НАЈЧИТАНО

Министерството за внатрешни работи (МВР) на Црна Гора соопшти дека замрзнало 44 имоти на 34 руски државјани чии санкции беа претходно воведени.

Во соопштението се наведува дека го направиле „првиот чекор“ на „линијата на 100% усогласеност на Црна Гора со надворешната и безбедносната политика на Европската унија“.

За 44 недвижности Управата за катастар и државен имот донесе соодветни решенија со кои се ограничува располагањето со имотот во Црна Гора на овие лица“, се наведува во соопштението.

Тие заклучуваат дека Црна Гора решително ги исполнува обврските од Одлуката за воведување меѓународни рестриктивни мерки и дека „само десет дена по средбата со раководителот на Одделението за Црна Гора и Србија во Генералниот директорат за соседство и проширување на Европската комисија, Мајкл Милер и шефот на делегацијата на ЕУ во Црна Гора Гориме со Оан Кристина Поп, на која цврсто и дадовме до знаење дека нашата институција ќе постигне значајни резултати на ова поле и тоа го покажуваме“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО