8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Црвен аларм поради недостиг на вода во централна Кина

НАЈЧИТАНО

Во централната кинеска провинција Џиангси за првпат е прогласен „црвен аларм“ поради недостиг на вода, бидејќи нивото на водата во најголемото кинеско езеро Појанг е на рекордно ниско ниво.

Појанг е витален извор на вода за најголемата кинеска река Јангце, а поради сушата во последните три месеци нивото од 19,43 метри падна на само 7,10 метри.

Се очекува нивото да продолжи да опаѓа бидејќи во блиска иднина не се очекуваат сериозни врнежи.

Во соседната провинција Анхуи ситуацијата е алармантна бидејќи 10 акумулации таму не можат да испуштаат вода низводно.

Во август беше забележана рекордно висока температура на 267 метеоролошки станици низ Кина, а поради ниското ниво на Јангце, пред есенската жетва беа уништени бројни насади.

Во последните денови, југозападна Кина доби обилни дождови кои спасуваат животи, но централните делови на земјата сè уште треба да се справат со многу суви услови кои сега се протегаат до 70 дена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО