25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Цинично и намерно се убиени 56 лица

НАЈЧИТАНО

Руски тенкист гранатираше дом за стари и изнемоштени лица во градот Кремина во источниот дел на Украина, истакна шефот на воената цивилна управа во Луганск, Сергеј Хаидаи, јавува Би Би Си.

Тој на платформата Телеграм напиша дека руските сили „цинично и намерно“ отвориле оган, при што загинале 56 луѓе. Хаидаи тврди дека 15-те преживеани биле „киднапирани од окупаторите“ пред да бидат однесени во „регионалниот дом за стари и изнемоштени лица“ во Сватово.

Би-Би-Си не успеа да ја потврди информацијата од независен извор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО