16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

ЦИА: 15.000 Руси ги загубија животите во украинската војна, 45.000 ранети

НАЈЧИТАНО

Соединетите држави проценуваат дека руските загуби во Украина достигнале околу 15.000 мртви и можеби 45.000 ранети, изјави во средата директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, додавајќи дека Украина, исто така, претрпе значителни загуби.

Речиси пет месеци откако претседателот Владимир Путин нареди инвазија на соседот на Русија, нејзините сили се борат да го освојат регионот Донбас во источна Украина и заземаа околу една петтина од земјата.

Брнс, говорејќи на форумот за безбедност во Аспен во Колорадо, рече дека тие придобивки имаат висока цена.

„Последните проценки на американската разузнавачка заедница би биле нешто приближно на 15.000 убиени (од руските сили) и можеби трипати повеќе повредени. Значи, прилично значителни загуби“, рече Барнс.

„Настрадаа и Украинците – веројатно нешто помалку од тоа. Но, знаете, значителни загуби“.

Русија ја класифицира смртта на членовите на нејзините вооружени сили како државна тајна дури и во мирнодопски услови и не често ги ажурираше официјалните податоци за жртвите за време на војната. На 25 март беше објавено дека загинале 1.351 руски војник.

Владата во Киев во јуни соопшти дека убива од 100 до 200 украински војници дневно.

Во средата, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека воените „цели“ на Москва во Украина сега се протегаат надвор од Донбас, што е најјасно признание досега дека таа ги проширила своите воени цели.

Лавров, исто така, рече дека целите на Москва дополнително ќе се прошират доколку Западот продолжи да го снабдува Киев со оружје со долг дострел, како што се артилериски ракетни системи за висока мобилност (ХИМАРС) од САД.

„Тоа значи дека географските задачи ќе се прошират уште подалеку од сегашната линија“, рече тој.

Но, Барнс рече дека, барем засега, концентрацијата на руските воени сили во Донбас сугерира дека тие научиле тешки лекции од неуспесите на почетокот на кампањата, каде што Москва заглави во нејзиниот напад врз Киев.

„Во извесна смисла, она што го направи руската војска е повлекување на „полесен“ начин на војна, во извесна смисла, користејќи ги своите предности и огнената моќ на долг дострел за да се спротивстави и ефикасно да ги уништи украинските цели и да ги компензира слабостите на работна сила што тие сè уште имаат“, рече Барнс.

Борбите продолжуваат
Украинските вооружени сили во четвртокот соопштија дека убиле 111 руски војници на југ и на исток во текот на изминатиот ден.

Руската администрација во делумно окупираниот украински регион Запорожје објави дека Украина извршила напад со дрон врз тамошната нуклеарна централа, но дека реакторот не е оштетен.

Во текот на ноќта и во четвртокот, исто така, се слушнале повеќе експлозии во јужниот дел на Херсон под контрола на Русија, објави руската новинска агенција ТАСС.

Украинската војска објави силно руско гранатирање поради, како што рекоа, главно неуспешните обиди на руските копнени сили да напредуваат.

Во претходните 24 часа, украинските сили соопштија дека уништиле 17 возила, некои од нив оклопни, а убиле повеќе од 100 руски војници.

Во објава на Фејсбук, украинската војска соопшти дека не гледа знаци дека Русите создаваат специјални ударни групи за да започнат нова офанзива.

Руската инвазија уби илјадници, раселени милиони и израмни градови, особено во рускојазичните области на источна и југоисточна Украина.

Соединетите Држави, кои во вторникот соопштија дека виделе знаци дека Русија се подготвува за формално анексија на територијата што ја зазеде во Украина, ветија дека ќе се спротивстават на анексијата.

„Повторно, бевме јасни дека анексијата со сила ќе биде грубо кршење на Повелбата на ОН и нема да дозволиме таа да остане без предизвик. Нема да дозволиме тоа да помине неказнето“, изјави во средата портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

Русија го анектира украинскиот Крим во 2014 година и ги поддржува проруските власти на „Доњецк и Луганск народни републики (ДПР и ЛНР)“ во тие провинции, колективно познати како Донбас.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО