16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Цените на нафтата повторно растат на светскиот пазар

НАЈЧИТАНО

Цените на нафтата на светскиот пазар паднаа поради загриженоста за глобалната побарувачка на нафта.

Стравувањата од глобалното економско забавување продолжуваат да ја поттикнуваат загриженоста за падот на побарувачката за енергија.

Меѓународната референтна цена на нафтата брент изнесуваше 97,41 долар за барел откако цената падна за 0,99 отсто, по затворањето на претходната сесија кога цената беше 98,38 долари за барел.

Американскиот репер West Texas Intermediate (WTI) се тргуваше за 93,70 долари за барел по падот на цената.

Пазарите особено се радуваат на одлуката на американската централна банка (ФЕД) за монетарната политика, која ќе биде објавена во среда.

Додека макроекономските податоци објавени ширум светот покажуваат знаци на рецесија веќе се појавуваат во многу економии, очекувањата дека зголемувањето на каматните стапки ќе ја забави глобалната економија и ќе ја ослабне побарувачката за нафта дополнително ги намалуваат цените на нафтата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО