2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Цените на нафтата паѓаат трета недела по ред

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На светските берзи цените на нафтата паднаа и минатата недела, трет пат по ред, бидејќи забавувањето на растот на глобалната економија и рестриктивните мерки во Кина против Ковид-19 ќе ја ослабат побарувачката за енергетски производи.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела падна за 4,6 отсто, на 83,63 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 4,7 отсто, на 76,28 долари.

Падот на цените трета недела по ред главно се должи на загриженоста на трговците за ширењето на ковид-19 во Кина, најголемиот светски увозник на нафта.

Во петокот, Кина објави нов рекорден број случаи на вирусот, а некои градови продолжуваат да спроведуваат мерки за спречување на новиот бран на ширење на вирусот, ограничувајќи ја подвижноста.

Ограничувањата почнуваат да ја намалуваат побарувачката за гориво, која се проценува дека е околу 1 милион барели дневно пониска од просекот, пишуваат аналитичарите на ANZ во изгледите на пазарот.

Се очекува и натамошно забавување на растот на американската економија, со оглед на тоа што тамошната централна банка, ФЕД, најавува дополнително зголемување на каматните стапки поради високата инфлација.

Поради високата инфлација, многу други централни банки во светот ги зголемуваат каматните стапки, а економскиот раст забавува.

Трговците ги следат и разговорите меѓу претставниците на групата Г7 и Европската унија за ограничување на цената на руската нафта што се испорачува по море на 65 до 70 долари за барел.

Целта е да се ограничат приходите на Москва за финансирање на руската инвазија на Украина и во исто време да се избегнат нарушувања на светските пазари на нафта. Предложениот опсег е во голема мера во согласност со цените што ги плаќаат купувачите во Азија, според Ројтерс.

Ограничувањето на цената треба да функционира така што ќе им забрани на превозниците и осигурениците да работат со руската нафта доколку нејзината цена е повисока од утврдениот износ. Механизмот треба да се активира на 5 декември, кога стапува на сила ембаргото на ЕУ за руската нафта.

Тргувањето се очекува дотогаш да биде претпазливо. Дотолку повеќе што Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините партнери ќе одржат нов состанок за производната политика на 4 декември.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img