2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Цената на струјата не зависи од блискоста со Кремљ, вели претседателот

НАЈЧИТАНО

Претседателот Стево Пендаровски смета дека цената на енергенсите и на рускиот гас не зависи од блискоста со Путин, туку од пазарот.

– Еве, да бевме најдобри пријатели со Русите, јас да отидев уште првиот ден, на 24-ти февруари во Кремљ да се изгушкам со Путин, пак ќе ги имавме овие цени на енергенси. Во оваа ситуација високите цени на енергијата се индуцирани од глобалната криза, предизвикана од руската инвазија на Украина – изјави претседателот Пендаровски во „Топ тема“ на Телма.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО