Цела Европа учи англиски, само Балканот друг јазик. Погодете кој!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Duolingo објави извештај за актуелните трендови во светот кога станува збор за учење странски јазик, како и мапа која ги илустрира.

Во различни бои покажува кој странски јазик во кои земји најмногу се изучува, а еден поглед е веројатно доволен за да се претпостави дека зеленото го претставува англискиот јазик. Меѓутоа, кога ќе ја „зумирате“ Европа, ќе видите дека Балканот е обоен во – портокалово.

Со портокалова боја се означени земјите во кои минатата година најмногу учеле германски јазик. Објаснувањето лесно се препознава во податоците дека повеќето луѓе од нашиот регион мигрираат во Германија и Австрија, а јазикот е предуслов за секого.

Главната причина за заминување во повеќето случаи била подобрата работа, односно поголема заработка… Наскоро ќе биде полесно да се добие германско државјанство, додека Виена, главниот град на Австрија, е прогласена за најдобар град за живеење во 2022 година.

Што се однесува до остатокот од светот, покрај англискиот, шпанскиот и францускиот се најзастапени, а посебно внимание е насочено кон корејскиот, како јазик кој станува се попопуларен. Сепак, Дуолинго наведува дека најголемиот тренд во 2022 година бил глобалниот пораст на бројот на луѓе кои го учат украинскиот јазик.

 

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Апокалиптични сцени во Турција и Сирија: „Афтершоковите беа како Армагедон“

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како...

Бијонсе се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“

Бијонсе (41) се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“ за...

Османи гледа антисемитизам, ама видел и антисемитски пораки како руска воена пропаганда

Антисемитизмот го донесе холокаустот, но не исчезна со холокаустот, ниту пак е поразен. Мораме да ги удвоиме нашите напори да за да се справиме...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img