24.7 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Царски рез: Кога треба да се одлучите за оваа процедура и на што треба да внимавате?

НАЈЧИТАНО

Царскиот рез е комплицирана операција која бара долго закрепнување
Април е месец на свесност за царски рез. Некои мајки се плашат од царски рез, некои потајно го сакаат затоа што се плашат од сите „шарм“ на природното породување, а некои кои веќе го доживеале, сметаат дека природата си избрала свој пат во кој луѓето не треба да се мешаат.

Првиот царски рез го направил Швајцарецот Јакоб Нуфер, околу 1500 година. Постапката ја направил на сопругата која по неколкудневно породување не успеала да се породи вагинално.

И помогнале 13 бабици, но несреќната мајка сепак не можела да се породи. Тогаш се роди здраво дете, а Нуфери подоцна добија уште пет деца. Се верува дека детето родено со царски рез живеело најдолго од сите – 77 години, што за тоа време било многу.

Ги кршиме митовите: Царскиот рез не е „полесен начин за породување“
До денес, царскиот рез остана макотрпна операција која бара опсежна подготовка и месеци закрепнување. Не треба да се сфаќа лесно бидејќи претставува голема борба на мајката, детето, докторот и сите вклучени во овој комплициран процес.

Речиси 30 проценти од децата се раѓаат на овој начин. Токму поради големиот број царски резови, во Англија се спроведени опсежни истражувања кои покажаа дека жените кои биле подложени на оваа операција се изложени на ризик од сепса и постнатални инфекции кои придонесуваат за смртност и морбидитет на мајките и негативно влијаат на закрепнувањето.

Многу идни мајки, особено млади жени, често се плашат од природно породување. Некои потајно посакуваат царски рез, не знаејќи дека тоа е вистинска, комплицирана операција која може да предизвика многу проблеми.

Породувањето со царски рез не може да се избере. Обично се изведува кога компликациите во бременоста го отежнуваат природното породување или ако мајката и детето се изложени на некој вид на ризик. Понекогаш царскиот рез може однапред да се испланира, а понекогаш се работи за ненадејна операција која е неопходна за доброто на мајката и детето.

Кога би можел да бирам, би избрал природно породување
За разлика од мајките кои се породиле по природен пат, царскиот рез носи многу компликации – физички и емоционални. Еден од најчестите проблеми со кои се соочуваат новопечените мајки е поврзувањето со детето, што е многу потешко отколку со природното породување.

Бројни мајки зборуваат за најубавото чувство на светот. Чувство е кога ќе ставите новороденче на градите и автоматски ќе заборавите на сета болка што сте ја доживеале. Мајките кои се породиле со царски рез често мора да го пропуштат тој бајковит момент.

Една од нив е Мирјана, млада мајка на три деца, која ни го сподели своето искуство од царскиот рез.

Мирјана направила три царски рез – за многу краток временски период. Првото дете го родила во 2014 година, второто во 2017 година, а третото во 2019 година. Првиот цар не предизвикувал многу страв бидејќи не знаела што ја чека, ја започнува својата приказна Мирјана.

Синот бил свртен на грб, а во болницата во Осиек, каде што се породила, немало гинеколог кој би го вртел бебето со рака, па царскиот рез бил единствената опција.

Кога би можел да бирам, би избрал природно породување. Иако изгледа страшно, природата утврдила дека секоја жена може да го издржи. Првиот царски рез не беше толку страшен, но другите два направија вистински хаос во мојата глава. Моите бебиња беа многу големи, четири до четири и пол килограми. Знаев дека другите две бремености се крајно ризични и не можев да се смирам, признава Мирјана.

Главниот проблем е комплицираното сечење кое се прави повеќе пати на исто место. Лекарите веруваат дека жената не треба да има повеќе од три царски резови.

Поради можни компликации, Мирјана одлучила повеќе да нема деца.

Морав да одам во етичкиот комитет за да можам да ја започнам процедурата за лигатура на цевките. Таму заклучија дека најдобро ќе ми биде поради медицинската ситуација во која се најдов. Да останам бремена по четврти пат може да биде трагично и за мене и за бебето, вели Мирјана.

Одговорноста по царски рез е најважниот дел од овој процес
Најважно после царски рез е правилното закрепнување. Потребни се околу шест недели за жената да се опорави по царски рез.

Мирјана признава дека била поактивна отколку што требало да биде во тоа време. Тоа е грешка која се исплатеше со бројни компликации.

Возев веднаш, носејќи бебе и големи корпи полни со алишта, отидов до продавница, пешачев многу. Живеам бурен начин на живот и инаку сум многу активен. Мислам дека оваа активност пред бременоста ми помогна полесно да закрепнам после царски рез, но мислам дека требаше да дишам длабоко после царски рез и да почекам малку пред да почнам да се занимавам со секојдневни активности.

За важноста на опоравувањето по царски рез зборува и доктор Хрвоје Пиноза.

Пиноза забележува дека закрепнувањето е индивидуално и дека секоја жена на различен начин се справува со последиците од царскиот рез. По царски рез не треба да се креваат предмети кои се потешки од детето и да се избегнуваат потешки тренинзи.

Забавете го темпото и дајте си време да се опоравите
Во првата недела од закрепнувањето по доаѓањето од болница Не одете сами во продавница, перете алишта и гответе ручек. Искористете ги првите неколку месеци за да се поврзете со вашиот центар на светот. Нема ни да се свртиш, а веќе ќе трчаш за првите чекори. Забавете и соберете сила за тие посебни моменти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО