17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Цариниците во Хоргош спречија шверц на 12 виолини, најстари од 1872 годин

НАЈЧИТАНО

На преминот Хоргош со Унгарија, српските цариници спречија обид за шверц на 12 виолини, од кои најстарата е од 1872 година.

Виолините се откриени вчера, при преглед на патничко комбе со унгарска регистрација, управувано од 39-годишен српски државјанин од унгарска националност со дестинација Франкфурт, соопшти Царинската управа.

Возачот претходно пријавил дека има една пратка што ја добил за превоз во Суботица, но дека не проверил што има во неа, поради што следел детален преглед.

Во вреќата полна со виолини, од кои некои се антички примероци, имало три од 1872, 1936 и 1948 година. Виолината стара 1502 години од 1872 година ја носи ознаката „Les Fits de J. Tournier Paris“.

Бидејќи се работи за специфична стока, не можеше да се утврди вредноста на лице место, но ќе се знае по вештачењето.

Возачите се одговорни за стоката што ја подигнуваат за транспорт, па затоа е од суштинско значење да ја прегледаат содржината на пратките пред да прифатат да ја превезат, се потсетува во соопштението.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО