16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Хјуман рајтс воч: Руската армија мачи цивили во Украина

НАЈЧИТАНО

Организацијата за човекови права Хјуман рајтс воч (ХРВ) ги обвини руските вооружени сили за тортура на воени затвореници и цивили во Украина.

Интервјуата со десетици луѓе во окупираните јужни региони Керсон и Запорожје открија 42 случаи во кои руските сили произволно затворале цивили или исчезнале, објави ХРВ.

Некои немаа контакт со надворешниот свет, а многумина беа жртви на тортура. Двајца од тројца воени затвореници умреле, соопшти организацијата за човекови права.

„Руските сили ги претворија окупираните територии на јужна Украина во бездна на страв и неконтролирано беззаконие“, рече Јулија Горбунова од ХРВ.

„Тортурата, нехуманото постапување, како и произволното притворање и незаконското затворање на цивили, се меѓу очигледните воени злосторства што ги документиравме, а руските власти мора веднаш да престанат со таквите злоупотреби и да сфатат дека можат и ќе бидат повикани на одговорност“, додаде таа. .

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО