7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Хуманитарни коридори, испорака на храна и лекови

НАЈЧИТАНО

Киев и Москва ја завршија втората рунда преговори и договорија продолжување на преговорите, а третата рунда се планира да се одржи што е можно поскоро.

Украина не ги добила резултатите на кои сметале, изјави Михајло Подољак, советник на шефот на кабинетот на Зеленски, кои на преговорите отидоа со барање за прекин на огнот.

Украина и Русија се договорија да обезбедат хуманитарни коридори за евакуација на граѓаните, испорака на храна и лекови, изјави советникот на шефот на кабинетот на Зеленски, Михаил Подољак.

Тој рече и дека Киев не постигнал резултати во текот на преговорите на кои сметала украинската страна. Тој додаде дека Украина и Русија разговарале за прекин на огнот за време на евакуацијата на граѓаните во оние области каде што ќе се изврши евакуацијата. Властите на Русија и Украина се договорија да организираат специјални канали за комуникација за време на евакуацијата на цивилите.

Киев и Москва се договорија за продолжување на преговорите, што ќе се случи многу брзо.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО