9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Хрватските полицајци предупредуваат: Внимавајте на плажа, крадците не бираат

НАЈЧИТАНО

Последниве денови, хрватските полицајци добија неколку пријави за кражби на чанти и ранци на хрватските плажи.

Понекогаш премногу се релаксираме на плажа, влегуваме во вода и забораваме да се грижиме за работите што сме ги оставиле на брегот. На ова сметаат крадците кои се присутни во најпопуларните хрватски одморалишта. Како што пишуваат хрватските медиуми, кражбите на плажите се вообичаени во летниот период, а крадците не избираат цели или предмети за кражба, туку земаат се што е при рака – најчесто паричници и мобилни телефони, накит, клучеви од автомобил или стан, очила за сонце…

Полициската управа на Приморје-Горски Котар во последните денови добила повеќе пријави за кражби на чанти и ранци на хрватските плажи. На Крк, непознат човек украл ранец со пари, мобилен телефон, облека, клучеви и други вредни предмети од двајца туристи кои ги оставиле работите без надзор и отишле да пливаат во морето. Слично им се случило на двајца француски државјани кои оставиле ранец со лични работи без надзор на плажата кај Пеќине на Река, додека во Нови Винодол крадец од плажата украл торба во која имало паричник, лични документи, банкарски картички, пари и накит од хрватски државјанин.пишува хрватскиот весник Вечерњи лист и дава полициски совети како да се заштитите на плажа:

– Не носете повеќе вредни предмети и вредни предмети на плажа, особено големи суми пари, накит и фотографска или видео опрема.

– Не оставајте чанти, клучеви, мобилни телефони, камери, видео камери и други работи на плажа без надзор – додека сте во море, пријателите или познаниците да се грижат за нив.

– Не проверувајте често пари и вредни предмети за да не го привлечете вниманието на крадците.

– Одделни документи и пари.

– Донесете на плажа онолку пари колку што ви требаат за мали трошоци (сок, кафе, сладолед).

– Доколку доаѓате на плажа со автомобил, затворете ги сите прозорци и заклучете ги вратите, не оставајте вредни предмети во автомобилот.

– Доколку доаѓате со велосипед, прицврстете го со врзување на дрво, ограда…

– Ставете ги клучевите од станот, собата, возилото и слично, кои содржат имиња и броеви и регистарскиот број на возилото, на место кое не е достапно за љубопитните очи.

– Ако сте ограбени, веднаш повикајте полиција.

– Пребарајте ја областа, можеби ќе најдете некој од вашите работи. Ставете ги во торба и предадете ги на полицијата (можеби ќе се откријат корисни индиции).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО