2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Хрватската пошта не го одобри печатот на Јосип Броз Тито

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Хрватската пошта (ХП) не одобри изработка на комеморативна марка со ликот на Јосип Броз Тито, што беше барање на Здружението на антифашистички борци и антифашисти (САБА РХ) и Здружението на Јосип Броз. Титови друштва од Хрватска на филателистичка изложба како дел од прославата на 130-годишнината од раѓањето на Тито.

Комеморативниот поштенски жиг е вообичаен за некои манифестации и настани, а имаше за цел да се надополни одбележувањето на 130-годишнината од раѓањето на Тито со филателистичка изложба во просториите на САБА на улицата Хацова во Загреб, која ќе биде отворена на 1 декември. Печатот со ликот на Тито требало да биде во употреба само во една пошта, онаа во загрепската пошта Јуришиќ и тоа само еден ден. Но, ниту тоа не беше одобрено од Хрватска пошта, истакнуваат антифашистите.

„Нивната причина за одбивање беше тоа што Јосип Броз е роден во мај, а ние бараме заштитен знак во ноември. Ова ни беше кажано преку телефон. Се обидовме да објасниме дека 130-годишнината од раѓањето на Тито ја славиме цела година, а не само еден месец, и дека поштенската марка е составен дел на филателистичката изложба и само една ќе се користи во една пошта. Но, наскоро изгубивме секаква надеж“, изјави за Хина претседателот на САБА, Фрањо Хабулин.

Тој додава дека не мисли оти одбивањето на ХП мора да има политичка позадина, туку дека може да има некои други причини. Меѓутоа, запрашан за коментар за политиката на Хрватска пошта во издавањето на комеморативни марки и канцелариски материјал, како што е комеморативниот канцелариски материјал на ХП за овогодинешната 20-годишнина од Загребскиот квир фестивал, Хабулин го кажа својот заклучок.

„Не сум сигурен дека хомосексуалците и партизаните се подеднакво добредојдени во Загреб. Во мода е да се повикуваме на човековите права, и соодветно на тоа – барањето на ЛГБТ заедницата беше одобрено полесно отколку барањето за трговска марка за изложбата на поштенски марки со ликот на Јосип Броз Тито“, рече Хабулин.

Тој го коментираше и делот од барањето во кој беше предложено печатот на Тито да се користи за еднодневно испраќање пратки од поштата на загрепската улица Јуришиќева, токму улицата која беше цел на пренасочување на загрепските илегалци – комунисти и антифашисти – во 1941 г.

Имено, тие поставиле и активирале експлозивни направи во зградата на поштата при што загинал усташки полицаец и раниле пет усташки агенти, двајца германски војници и еден офицер. Во исто време, никој од вработените во поштата и граѓаните не е повреден. Сепак, Хабулин низ смеа вели дека ова може да биде и „алтернативно“ објаснување за последното одбивање на HP.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img