1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Хојсген: Компромис меѓу Србија и Косово по моделот на СР Германија и ГДР

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Србија и Косово мора да најдат компромис, а моделот меѓу Сојузна Република Германија и ГДР може да послужи како модел, изјави за ДВ претседателот на Конференцијата во Минхен, Кристоф Хојсген.

Тој го споменува и германскиот модел како решение за ЗКК во рамките на Косово. Хојсген рече дека признавањето на Косово од Србија, на кое побара германскиот канцелар Олаф Шолц при неговата посета на Белград минатата недела, не е ново барање, пренесува Дојче веле.

„Тоа може да се случи. Имаме можност за договор по моделот на Сојузна Република Германија и ГДР. Договорот од 1971 година ја отвори можноста за воспоставување дипломатски односи меѓу двете Германии, што подоцна овозможи ГДР да биде признаена и да стане членка на ОН. Овие прашања се на дневен ред долго време. Па јас бев многу изненаден што претседателот на Србија се изненади. „Но, се разбира, мора да постигнеме напредок и по прашањето за признавање на Косово од петте земји на ЕУ“, рече тој.

Според Хојзген, за да биде признаено Косово треба да напредува во дијалогот со Србија. Тој рече дека Косово треба да ги спроведе договорите усвоени во Брисел, вклучително и договорот за Заедницата на српските општини. Косовскиот премиер Албин Курти досега одбиваше да го спроведе договорот бидејќи гледа опасност од „босанизација“ на Косово, пишува ДВ.

Хојсген не гледа таква опасност и вели дека има и други сојузни држави кои можат да послужат како модел – како што е германскиот модел – каде сојузните држави имаат јурисдикција за одредени прашања, како што се културата или регулаторните прашања итн. Само големите прашања, како надворешната и одбранбената политика, треба да бидат во рацете на владата во главниот град, вели Хојсген за ДВ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕУ е стратешки приоритет на Владата, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во преговорите. Вицепремиерката Славица Грковска во...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 30.01.2023

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од Прилеп. Тој...

Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Најмалку 28 лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени во експлозија во џамија во пакистанскиот град Пешавар. Експлозијата се случи кога џамијата беше...
spot_img
spot_img
spot_img