25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Холивуд го тужи Пол Сорвино

НАЈЧИТАНО

По долг период на лошо здравје, по Реј Лиота и Тони Сирико, на Флорида почина уште една ѕвезда од добрите момци на Скорсезе: Пол Сорвино. Имаше 83 години.

Како што пренесуваат американските медиуми, Пол Сорвино се простил мирно во друштво на сопругата Ди Ди, која по тажната вест изјавила: „Нашите срца се скршени. Никогаш нема да има друг Пол Сорвино, тој беше љубовта на мојот живот и еден од најголемите актери на сите времиња на екранот и сцената“. Сорвино беше и татко на добитничката на Оскар актерката Мира Сорвино, која се огласи на Твитер по неговата смрт.

Таа напиша: „Почина мојот татко, големиот Пол Сорвино. Моето срце е скршено на парчиња: животот со него, полн со љубов, радост и мудрост, заврши. Тој беше најубавиот татко. Многу го сакам. Тато, ти испраќам љубов меѓу ѕвездите“.

Помладиот брат на Мира, Мајкл Сорвино, исто така актер (и двајцата, покрај другата ќерка Аманда, му се родени во брак со Лорејн Дејвис), се прости од својот татко на споменатата мрежа.

Покрај фотографските снимки, тој напиша дека татко му многу му недостасува, но секогаш со задоволство ќе се сеќава на времето поминато заедно и како го научил тенис, бејзбол, пореално играње, а исто така и фактот дека му ја дал својата прва Швајцарски армиски нож и го научил да пече стек.

Пол Ентони Сорвино е роден на 13 април 1939 година во Бруклин, покрај веќе споменатите добри момци, тој создаде незаборавни улоги во неколку други филмови, како и на телевизија, на пример во сериите Закон и ред и Тајно – во подоцна тој го играше таткото на централната ѕвезда Брус Вилис.

Тој беше талентиран оперски пејач и скулптор, како и бизнисмен. Тој еднаш рече дека наместо сликата на силеџија од познатиот гангстерски филм на Скорсезе, сакал да биде запаметен и по неговите други таленти или уште повеќе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО