4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Хенкс ги брани „непо бебињата“: Снимањето филмови е семеен бизнис

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Изненадување – сите четири деца на Том Хенкс се актери, а написот за „непотизам бебиња“, објавен од магазинот Vulture минатиот месец, предизвика турбуленции на интернет, бидејќи реагираа и „познатите роднини“, меѓу кои и познатиот актер, и обичните граѓани. насилно, секој на свој начин.

Како што пишува BuzzFeed News, делото го привлече вниманието на огромниот број познати личности во светот на актерството, музиката и манекенството кои имаат познати родители, што несомнено придонесе за нивниот успех во забавната индустрија.
Затоа „обичните“ бебиња, оние кои немаат познати роднини, ја изразија својата фрустрација на социјалните мрежи, укажувајќи на неправдата. Се чини дека написот во врска со децата на познатите ги погоди и двајцата.

Така, Лили Ален, ќерката на актерот Кит Ален и филмската продуцентка Алисон Овен, се нарече себеси како „главен бранител на „непо“ – родени бебиња, бидејќи инсистираше дека нејзиното „привилегирано воспитување“ не е сè што е потребно за да успее. Сестрата на Кејт Мос, Лоти Мос, на крајот го избриша својот профил на Твитер откако доби бурни реакции за нејзиниот коментар дека и е „болна“ од наративот за непотизам и кога ги советува следбениците „да се посветат на нешто што можете да го постигнете“.

О’Ши Џексон Џуниор, кој го играше неговиот татко Ајс Куб во Straight Outta Compton, тврдеше дека морал да „стане и да работи“ за да ја добие главната улога.

И покрај критиките, и актерот Том Хенкс реши да си ја проба среќата во одбрана на непотизмот во светот на славните.

Додека Том е само-направена ѕвезда, чии родители биле медицински работник и готвач, неговите четири деца се сите актери.

Колин Хенкс глумеше во Фарго и исто така се појави во десетици филмови, меѓу кои и Jumanji: The Next Level и House Bunny.

Работата на Чет Хенкс вклучува улоги во ТВ емисиите Shameless и Empire, како и во филмот Fantastic Four.

Единствената ќерка на Том, Елизабет Хенкс, се појави во два негови филма – Форест Гамп и Тоа што правиш – кога таа беше дете. Подоцна играла улоги во ТВ серии и се појавувала во кратки филмови.

Неговото најмало дете, Труман Хенкс, доби улога во најновиот филм на Том, Човекот наречен Ото. Труман игра помлада верзија на ликот на Том, Ото, во филмот, инаку, кој е ко-сценарист на сопругата на Том, Рита Вилсон, која исто така е актерка.

И покрај сето ова, Том негираше дека непотизмот играл улога во успехот на неговите деца. Тој рече дека сите тие се само „многу креативни“ и дека снимањето филмови е „семеен бизнис“.

Зборувајќи за Ројтерс, Том инсистираше: „Види, ова е семеен бизнис. Ова е она што го правевме одсекогаш. Со ова пораснаа нашите деца. Ако водевме водоводен бизнис или водевме цвеќарница некаде по улицата, целото семејство во одреден момент ќе придонесе со своето време, дури и ако тоа беше само инвентар на крајот на годината“, додаде тој, како што пренесува Данас.

Том продолжи да тврди дека неговото презиме не им помогнало на неговите деца во кариерата, велејќи: „Она што не се менува, што и да се случи, без разлика на вашето презиме, е дали нешто функционира или не. За тоа се работи секој пат кога некој од нас се обидува да раскаже нова приказна или да создаде нешто што има почеток, средина и крај. Не е важно како се презиваме. Мораме да направиме добра работа за да создадеме вистинско и автентично искуство за публиката“.

Ваквиот став се покажа како ретка грешка на деценискиот миленик на публиката ширум светот, па на форумот на Редит луѓето го споделија своето разочарување од забелешките на ѕвездата.

„Славните личности и нивните непо/гранд бебиња продолжуваат сами да си копаат дупки. Во одреден момент ќе помислите дека ќе сфатат и конечно ќе престанат да зборуваат за тоа, или ќе кажат нешто што всушност има смисла, но очигледно – ништо од тоа. Сè уште не го сфатиле тоа“, напиша едно лице, додавајќи дека нивната растечка одбранбеност кон лажното прогонство и угнетување е многу забавна. „Урнебесно е колку тоа сè повеќе ги вознемирува“, додала личноста.

Некој друг праша: „Зошто им е толку тешко да ја држат устата затворена“.

Друго лице додаде: „Некој би помислил дека откако безброј други ѕвезди ќе проговорат и ќе ја пропуштат целата поента на дискурсот за непотизам, нивните публицисти би ги советувале да се воздржат од коментирање… Тие коментари прават 90 проценти од нив да звучат уште понедопирливо. со значење, отколку што веќе се. Ако не ја разбирате поентата што се обидуваме да ја истакнеме за непотизмот, веројатно вие сте дел од проблемот“.

Еден од коментарите гласеше: „Зошто секогаш сум изненаден од кревкоста на богатите, познати луѓе…? Човекот мислел дека славата и притисокот од работата во луда индустрија ги прават луѓето посилни и им даваат „подебела кожа“.

Еден од корисниците на Редит призна дека е голем обожавател на Том, но и дека е разочаран од изјавата на познатиот актер.

„Ме разочаруваш затоа што покажуваш дека не ја разбираш поентата, исто како и другите. Претпоставувам дека не можете да го извадите бумерот од маж, без разлика кој е. Исто така, не Том,  децата не треба да имаат право да се занимаваат со таа работа само затоа што вие и вашата сопруга сте во тоа. Сè што правите е да им ги одземате можностите на луѓето кои се многу поталентирани од вас, вашата сопруга и вашите деца“.

Том јавно не одговори на реакцијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img