Хеликоптерска несреќа во регионот на Киев, меѓу 16 загинати има министер и три деца

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Хеликоптер се урна денеска во близина на градинка и станбена зграда во украинскиот град Брвари во Киевската област, изјави Олексиј Кулеба, шеф на регионалната воена управа во Киев, пренесе Си-Ен-Ен. Украинските власти соопштија дека во хеликоптерската несреќа загинале 16 лица, меѓу кои и украинскиот министер за внатрешни работи и три деца. Претходно беше соопштено дека се повредени 18 лица, но нешто по пладне таа бројка беше ревидирана.

Украинската агенција Униан ја пренесува изјавата на началникот на Националната полиција Игор Клименко, кој објави дека во хеликоптерска несреќа загинале министерот за внатрешни работи Денис Монастирски, неговиот заменик и државниот секретар.

Вкупно 16 лица загинаа, меѓу кои и три деца. 29 лица се хоспитализирани, меѓу кои десет деца, јави Си-Ен-Ен.

Во хеликоптерот имало вкупно девет лица, а сите од леталото загинале.Девет од досега идентификуваните 16 жртви на хеликоптерската несреќа во Бровари се локални жители кои „ги носеле децата во градинка“, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф на администрацијата на украинскиот претседател.

Сите девет лица во хеликоптерот загинаа во несреќата, а официјалните лица објавија дека бројот на загинати е 16 во нивното последно ажурирање.

Сепак, тој број може да се зголеми, смета Алексиј Кулеба, шеф на воената администрација на регионот Киев.

„Во моментов нема информации за бројот на исчезнати деца“, изјави Кулеба за новинарите на местото на несреќата.

„Во тек е идентификација. Пристигнуваат родители, се прават списоци.

Нема информации што се случило и зошто паднал хеликоптерот, како и каде се движел.

Брза помош, полиција и пожарникари се на терен, додаде тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img