2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Хаузер најавува светска турнеја

НАЈЧИТАНО

По распадот на популарното дуо 2Cellos, Стјепан Хаусер ја најави својата прва соло светска турнеја – „Бунтовник со виолончело“, во чии рамки ќе одржи концерт во Арена Загреб на 25 октомври 2023 година, објави организаторот на концертот Чарм мјузик.

Воден од успехот на последната, рекордно распродадена турнеја со 2Cellos, Хаузер нуди извонредно музичко шоу придружено со неговите карактеристични пиротехнички сценски ефекти, кои ги комбинира со неговиот романтичен звук и стил на свирење виолончело.

Додека новото шоу вклучува сè што неговите обожаватели дознале и сакаат од претходните настапи, како што се популарните песни „Beach Party“ и „Alone Together“, дебитантската соло турнеја на Хаузер ги носи настапите во живо на ново ниво, комбинирајќи ритмички ретро звук. со модерна светска музика.танцови хитови, а сето тоа е спакувано во неодамна објавениот албум „The Player“.

Надоврзувајќи се на успехот на неговиот деби албум „Класик“ од 2020 година, кој беше број еден на табелата за класични албуми на Билборд, „The Player“ содржи еклектична листа на песни, од Шакира до легендарниот кубански композитор Освалдо Фарес, при што Хаузер се потпира на неговото речиси енциклопедиско знаење за историјата на латинската музика.

Жешките танцови хитови како „Livin’ la Vida Loca“ од Рики Мартин, „Let’s Get Loud“ од Џенифер Лопез или „Waka Waka“ на Шакира ќе ја натераат Арена Загреб да заигра, а пред тоа да ја релаксира со романтични латино балади.

„Мојата визија е првиот дел од концертот да биде покласичен, а потоа во второто полувреме ќе ми се придружат оркестарот и дувачкиот дел и ќе ги поттикнеме сите да играат. „Овие песни ги сакаат толку многу луѓе и возбуден сум што ќе ги споделам на начин на кој никој досега не слушнал“, рече Хаусер пред почетокот на турнејата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО