Хаос во Германија, тепачка, немили сцени, полицајци заглавени во кал!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Неколку стотици полицајци отстранија околу 300 активисти од селото Лицерат во близина на Менхенгладбах, во операцијата што започна во средата. Две лица сѐ уште не се предаваат, а се скриени во подземен тунел кај Лицерат, додава полицијата.

– Во селото Лицерат повеќе нема активисти – соопшти локалната полиција, додавајќи дека се отстранети и 35 куќички на дрвја и околу 30 дрвени градби каде привремено се наоѓале активистите.

Климатските активисти велат дека селото и другите објекти во околината не треба да се уништуваат, а рудникот за јаглен под нив да не се проширува. Тие велат дека согорувањето на јаглен ги поткопува напорите на Германија за намалување на емисиите.

Сопственик на просторот каде што се наоѓа селото е енергетската компанија „RWE“, а последниот жител се иселил пред една година. Германија вети постепено укинување на јагленот до 2030 година, а потоа го одложи датумот до 2038 година.

„Полицајците си ги искривија глуждовите во калта“

 

 

Тензиите меѓу полицијата и климатските активисти ескалираа во саботата, кога полицајците употребија водени топови и палки за да ги растераат активистите. Околу 20 демонстранти се повредени и пренесени во болница, вели докторот на оваа група активисти.

Портпаролот на полицијата изјави дека околу 70 полицајци биле повредени откако почнале да отстрануваат луѓе од средата, а повеќето биле повредени за време на судирите во саботата.

Полицијата претходно соопшти дека демонстрантите, од кои многумина носеле маски и фантомки, фрлале камења и молотови коктели.

Повредите се само делумно резултат на насилството на демонстрантите, бидејќи дел од полицајците, меѓу другото, ги искривувале глуждовите во калливата земја, а има и повредени демонстранти, пренесува германскиот весник Франкфуртер Алемајне цајтунг“.

Организаторите на протестот тврдат дека во саботата имало околу 35.000 демонстранти, додека полициските власти велат дека имало околу 15.000.

 

 

Активистите го запленија багерот

Климатските активисти утринава окупираа огромен багер во рудник за јаглен во западна Германија во знак на протест поради уништувањето на блиското село поради проширување на друг рудник.

Како што пренесува АП, од енергетската компанија „RWE“ за германската новинска агенција ДПА изјавила дека четири лица рано утринава се качиле на багерот и дека работата во рудникот за лигнит Хамбах е прекината. Полицијата е известена за инцидентот, додаваат од компанијата.

Групата против јаглен во Германија, „Ende Gelenende“, на веб-страницата „Мастодон“ објави дека друга група активисти се искачиле на мостот за да го блокираат пристапот до селото Лицерат, што стана фокус на еколошките протести минатата недела.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img