20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Хакерски напад на катедралата ги разбуди Виенците

НАЈЧИТАНО

Жителите на центарот на Виена во средата навечер ги разбуди непрестајното ѕвонење на катедралата Св. Стјепан, што се должи на хакерски напад врз компјутерски систем кој управува со ѕвоната.Сајбер напаѓачот користел интернет конекција помеѓу готска катедрала и компанија за управување со ѕвона во вторникот вечерта за да „украде“ ѕвона на две кули од знаменитостите во Виена, рече свештеникот Тони Фабер.

Ѕвонењето траело околу 20 минути додека Фабер не успеал да интервенира со сопствен компјутер за да го врати ноќниот мир на сограѓаните.

„Им се извинуваме на сите што се разбудиле“, изјави портпаролот на Виенската надбискупија.

Засега ништо не се знае за позадината на хакерскиот напад.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО