2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Хакерите ја симнаа веб-страницата на ЕП, Мецола се огласи и откри кој е одговорен

НАЈЧИТАНО

Веб-страницата на Европскиот парламент беше недостапна неколку часа во средата поради напад на „проруски хакери“, откако европратениците гласаа за прогласување на Русија за државен спонзор на тероризмот, изјави претседателот на институцијата.

Веб-страницата на парламентот повторно стана достапна набргу по 17:00 часот, околу два часа откако институцијата пријавила уривање.

„Европскиот парламент е под софистициран сајбер напад. Група про-Кремљ ја презеде одговорноста“, напиша претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола во твит веднаш по падот на локацијата.

„(Тоа се случи) откако изјавивме дека Русија е државен спонзор на тероризмот. Мојот одговор: Слава на Украина“, рече таа.

Несреќата беше предизвикана од напад на одбивање на услуга (DDoS), кој работи на тој начин што насочува голем обем на интернет сообраќај кон насочени сервери во релативно несофистициран обид на таканаречените „хактивисти“ да урнат страница.

Овие напади обично не прават голема штета.

Собранискиот портпарол не беше веднаш достапен за коментар за каква било штета.

Претходно во средата, пратениците гласаа за назначување на Русија за државен спонзор на тероризмот, тврдејќи дека воените напади на Москва врз цивилни цели како што се енергетската инфраструктура, болниците, училиштата и засолништата го прекршуваат меѓународното право.

Овој потег е во голема мера симболичен, имајќи предвид дека Европската унија нема никаква правна рамка за поддршка на таквата декларација. Во исто време, Унијата веќе воведе санкции без преседан на Русија поради нејзината инвазија на Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО