17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Фустанот на Дороти од „Волшебникот од Оз“ наскоро се најде на аукција

НАЈЧИТАНО

По децении пребарување, еден од фустаните на Дороти од култниот американски филм „Волшебникот од Оз“ е пронајден и ќе биде ставен на аукција следниот месец.

Фустанот го носеше Џуди Гарланд во филмот, а во 1973 година беше дониран на Католичкиот универзитет во Америка од актерката Мерцедес МекКембриџ. Во меѓувреме, фустанот го нема. „Во времето на карантинот и пандемијата на коронавирус, пензиониран професор ги прегледуваше кутиите во неговата канцеларија. И во еден од нив имаше изгубен фустан “, рече Хелен Хол, директорка за популарна култура во аукциската куќа Бонамс во Лос Анџелес.

Бонамс рече дека филмското студио МГМ не водела евиденција за костимите од филмот, но откако филмот бил прикажан во кината во 1939 година, се појавиле пет фустани. Еден изгоре во пожар. Останати се уште четири легендарни сино-бели фустани.

Аукциската куќа процени дека фустанот може да се продаде за 800.000 до 1,2 милиони долари. Втората верзија на фустанот беше продадена во 2015 година за 1,5 милиони долари, рече Бонамс.

Приходите од продажбата на неодамна пронајдениот фустан се наменети за финансирање на нова филмска актерска програма на американски универзитет.

Овој филмски артефакт ќе биде дел од традиционалната аукција на стари холивудски предмети Bonhams што се одржува на секои две години во Лос Анџелес. Оваа година лицитацијата ќе се одржи на 24 мај.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО