22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Фудбалерот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе се најде на врвот на рангирањето на најскапите играчи во светот според „CIES“

НАЈЧИТАНО

Фудбалерот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе се најде на врвот на рангирањето на најскапите играчи во светот според „CIES“.

Меѓународниот центар за фудбалски истражувања со седиште во Швајцарија, состави листа на најскапите фудбалери во светот, проценувајќи ја нивната потенцијална трансфер вредност.

Во Топ 10 на ЦИЕС се најдоа:

1. Килијан Мбапе, ПСЖ – 205,6 милиони евра

2. Винисиус Жуниор, Реал Мадрид – 185,3

3. Ерлинг Халанд, Манчестер сити – 152,6

4. Педри, Барселона – 135,1

5. Џуд Белингем, Борусија Дортмунд – 133,7

6. Фил Фоден, Манчестер сити – 124

7. Френки де Јонг, Барселона – 112,5

8. Луис Дијаз, Ливерпул – 110

9. Рубен Диас, Манчестер сити – 109,6

10. Феран Торес, Барселона – 109,5. 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО